Apsilankė200464

„Cukrinis diabetas ir širdies ligos: sąlyčio taškai, bendri tikslai, inovatyvūs sprendimai“

Gegužės 29 d. 15:30 val. „Floros simfonija“ konferencijų salėje, Jonavos g. 214, Kaunas

Mieli kolegos,

paskutinį dešimtmetį išsivysčiusioms šalims statistika palanki. Žmonės gyvena ilgiau, geriau ir laimingiau. Koks čia medikų indėlis? Be abejo – didžiulis. Mažiau skausmo, mažiau neįgalumo, daugiau mobilumo. Žinoma, žmogus, matantis ne pusiau pilną, bet pusiau tuščią stiklinę vandens, galėtų rasti savų argumentų, jog ne viskas taip gerai. Tačiau mes galvokime pozityviai.

Pasaulyje, kupiname informacijos, aiški ir praktiškai naudinga žinia yra vertybė. Gydytojų praktiniame darbe šios žinios, savotiškos mūsų veiklos taisyklės yra mums gerai žinomos diagnostikos ir gydymo gairės. Tipiniais atvejais gairės padeda greitai lėkti formulės trasa. Bet pasitaiko labai sudėtingų atvejų, kai atsiduri bekelėje ir atsakymų, panašių aprašytų atvejų tenka ieškoti interneto platybėse. Tačiau tokie atvejai yra daugiau išimtys nei taisyklės. Gydytojai, kurie dalyvaus Europos kardiologų draugijos kongrese Paryžiuje vasaros pabaigoje, bus pirmieji, sužinosiantys, kokias naujienas pateiks penkios EKD – Dislipidemijos, Supraventrikulinės tachikardijos, Ūminės plaučių arterijos embolijos, Lėtinės vainikinių arterijų ligos bei Širdies ligų ir cukrinio diabeto – gairės.

Senstančioje (gal geriau – vis ilgiau gyvenančioje) visuomenėje gydytojai susiduria su rimta problema – polipatologija – keliomis lėtinėmis ligomis sergančiais ligoniais. Bene didžiausias iššūkis kardiologui – didelės rizikos, aterosklerozine širdies liga ir cukriniu diabetu sergantys pacientai. Prie jau ne vienerius metus organizme reziduojančių rizikos veiksnių – arterinės hipertenzijos ir dislipidemijos prisijungia trečiasis „partneris“ – cukrinis diabetas, dar labiau komplikuodamas paciento (taip pat ir jo gydytojo) gyvenimą. Žinoma, kad net 52 proc. antrojo tipo cukriniu diabetu sergančių pacientų miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Antihipertenziniai vaistai, statinai nebejotinai geba sumažinti šiems ligoniams kardiovaskulinių baigčių dažnį. O farmacijos pažanga siūlo mums naujas antidiabetinių vaistų grupes, tokias, kaip natrio ir gliukozės nešiklio 2 inhibitoriai (angl. SGLT2i), kurie padeda apsaugoti antrojo tipo cukriniu diabetu sergančių pacientų širdies ir kraujagyslių sistemą. 2015 m. endokrinologų ir kardiologų ovacijas sukėlė naujo antidiabetinio vaisto empagliflozino kardiovaskulinių baigčių tyrimo EMPA-REG OUTCOME duomenys, pateikę kardiovaskulinį mirštamumą, mirštamumą dėl bet kokios priežasties ir stacionarizavimo dėl širdies nepakankamumo dažnį mažinančius įrodymus. „Kardiodiabetologas“ turi tai žinoti, taip kaip „diabetokardiologas“ turi žinoti arterinės hipertenzijos bei dislipidemijos gydymo principus ir ypatumus. Apie šias „subspecialybes“ šiandien galime tik pasvajoti, tačiau neabejoju, jog konstruktyvus dialogas tarp kardiologų ir endokrinologų turi vykti jau dabar. Artimiausiomis dienomis LKD puslapyje www.lcs.lt rasite naujos mūsų draugijos iniciatyvos „Inovatyvių sprendimų forumas“ konferencijos „Cukrinis diabetas ir širdies ligos: sąlyčio taškai, bendri tikslai, inovatyvūs sprendimai“, kurioje bendrai diskusijai pirmą kartą susitinka Lietuvos kardiologų draugijos ir Lietuvos endokrinologų draugijos prezidentai bei nariai, medžiagą ir įžvalgas. Amerikiečiai turi puikią iniciatyvą „Know Diabetes by Heart“. Gal ir mums apie tai reikėtų pagalvoti?

Spėju, jog minėta konferencija – viena paskutiniųjų šiais mokslo metais. Todėl nuoširdžiai linkiu ilgai laukto globalinio atšilimo apraiškų – ilgos ir šiltos vasaros, o Jums, mieli kolegos, nuostabių atostogų.

Profesorius Rimvydas Šlapikas,
Lietuvos kardiologų draugijos prezidentas

LKD svetainę remia

Renginiai

Liepa 2020
Pi An Tr Ke Pe Še Sek
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Pagrindinis LKD rėmėjas

  
           
         

Artimiausi renginiai Lietuvoje

Nėra renginių

Artimiausi renginiai užsienyje

Nėra renginių

Prisijungimas